ANOREKSJA – SYSTEMOWO

  • Post category:Blog

✨Z perspektywy systemowej anoreksja powstaje właściwie jako wewnętrzne solidaryzowanie się z osobą, która jest odrzucana przez najbliższe otoczenie lub która nie widzi już żadnego wyjścia z sytuacji, wycofuje się, jest wykluczona, choruje, jest lub jest w ruchu do śmierci. Wewnętrzne nastawienie anorektyczek jest następujące: „Lepiej ja niż ty”, ,,Podążam za tobą w chorobę’’ lub ,,Podążam za tobą w śmierć”.

Uzdrawiające może być zdanie „ Kochany ojcze, matko, bracie – lub ktokolwiek to jest- nawet jeśli ty odejdziesz, ja zostaję”.

✨ Hellinger pisał, że anorektyczka szczególnie solidaryzuje z ojcem. Mówi ona w duszy do niego: „Lepiej zniknę ja niż ty, kochany tato”. To jest miłość. I to, co często się mówi o osobach chorych na anoreksję, jest obraźliwe. Ponieważ nie widzi się tej miłości. Tylko jeśli dojrzymy miłość, zobaczymy to powiązanie.

Co uzdrawia? Wyobrażenie sobie ojca, który mówi: „Ja również cię kocham córeczko, nawet jeśli ja odejdę ty zostań” i przyjęcie tych słów do serca.

✨Anoreksja córki może też wystąpić kiedy ojciec zmarł wcześnie (poległ lub zaginął). Decyzja dziecka o odejściu, podjęta wówczas, uaktywnia się w okresie dojrzewania jako anoreksja.

✨Przy anoreksji również można znaleźć wspomnienie molestowania lub wykorzystywania seksualnego w rodzie. Brak ciała, zanikające kształty kobiece, chłopięcy wygląd dają podświadomie bezpieczeństwo niepowtórzenia się jakiejś historii. Już zobaczenie sytuacji, uświadomienie sobie emocji z tym związanych jest drogą do rozwiązania.

✨Przyczyną anoreksji może być też stały konflikt z matką, dlatego córka odmawia przyjęcia od niej „pokarmu” i kobiecości. ,,Kocham mamę, ale ona mnie wkurza’’ mówi „córeczka tatusia” widząc w matce rywalkę. Często matka podświadomie również widzi w córce rywalkę. Z drugiej jednak strony córka chce być przy niej. A jak to zrobić, żeby mama nie widziała w niej konkurencji – wyglądając jak chłopak. To wszystko dzieje się na poziomie podświadomości, chociaż świadomie wszystko jest w porządku.