CZY MASZ LĘK PRZED POMYŁKĄ?

  • Post category:Blog

✨Często zdarza się, że wolimy niczego nie robić byleby tylko nie popełnić błędu. Nie zaczynamy żadnych projektów, nie realizujemy marzeń. Odkładamy trudne decyzje na później. Nie chodzimy na randki, bo boimy się odrzucenia czy osądu innych.

✨Kiedy życie już wymusi na nas podjęcie tych decyzji czujemy strach a nawet paraliż. Zaczynamy wyobrażać sobie najczarniejsze scenariusze i następstwa tych decyzji. Widzimy siebie jako przegranych. W ten sposób zamykamy się na rozwój kariery, na poznanie nowych ludzi, na miłość, na rodzinę i przyjaciół.

✨Skutki takich sytuacji są trudne, a wszelkie treningi zachowania i komunikowania się, które mają na celu uwolnić naszą aktywność bywają mało skuteczne. Słuchanie w takim momencie rad w stylu ,, nie bój się popełniać błędów”, „popełniając błędy możesz się wiele nauczyć” czy „kto ryzykuje ten wygrywa” jest raczej drażniące niż budujące.

✨Jak więc wyjść z takiego stanu?

Jak rozwinąć skrzydła?

Jak przestać bać się zrobić krok do przodu?

✨Należy zwrócić się ku głębszym systemowym przyczynom naszego problemu. Ustawienia systemowe często pokazują, że za tym naszym ,,strachem’’ stoją wydarzenia członków systemu rodzinnego, które zaważyły na ich życiu i były nieodwracalne.

✨Mogą to być:

– działania, które przyniosły uszczerbki innym ludziom;

– niewybaczalne zachowania (np. zdrada małżeńska, opuszczenie rodziny);

– małżeństwo z niekochanym mężczyzną czy kobietą;

– niepożądana ciąża;

– śmierć kobiety podczas porodu;

– represje, niewola, pobyt w więzieniu, bezprawie itp.

✨Warto przyjrzeć się naszemu strachowi. Czy płynie z naszych doświadczeń czy z ciężkich losów przedstawicieli naszego rodu. Ustawienia systemowe pozwalają ujawnić prawdziwą przyczynę problemu i doprowadzić do jej rozwiązania.