DLACZEGO OJCIEC MNIE OPUŚCIŁ?

  • Post category:Blog

Jeden z uczestników warsztatów chciał popatrzeć na relację ze swoim ojcem, który go opuścił kiedy był mały. Po prostu, któregoś dnia wyszedł z domu. Syn miał do niego dużo złości, która w konsekwencji przeradzała się w żal. Ojciec nigdy nie związał się z żadną kobietą, dlatego dla Klienta tak trudno było zrozumieć jego decyzję.

Kiedy ustawiałam reprezentantów Klienta i jego ojca, wyraźnie było widać, że ojciec jest nieobecny. Patrzył w dal z ogromną tęsknotą. Dostawiłam ,,reprezentantkę tej tęsknoty”. Ojciec natychmiast do niej podszedł i wtulał się w nią jak małe dziecko.

Ustawienie pokazało, że ojciec Klienta nadal „był” małym chłopcem. Matka ojca zmarła kiedy miał siedem lat i ten przerwany ruch ku matce spowodował, że on nigdy nie dorósł. Dlatego miał ograniczoną zdolność do pełnego wzięcia na siebie roli rodzica.

Klient był bardzo poruszony widokiem ojca i babci. Mimo, iż ojciec nie zwracał na niego uwagi, to stwierdził, że ten obraz pozwala mu doznać spokoju i wycofać się z takiej dużej złości na ojca.

Kiedy ojciec ,,nasycił” się miłością swojej mamy popatrzył na syna z większym zainteresowaniem. Na końcu możliwe było ,,przyjęcie przez Klienta swojego ojca do serca”.

Trzydziestoletni mężczyzna płakał jak dziecko w objęciach ojca, tak jakby go właśnie odzyskał.

Po jakimś czasie napisał, że to ustawienie pozwoliło mu już bez złości skontaktować się z ojcem i że nadrabiają stracony czas.

Dziękuję, że mogłam opublikować z pożytkiem dla wielu.