KRÓTKOWZROCZNOŚĆ

  • Post category:Blog

Dzisiaj znowu post o oczach. Może dlatego, że ,,oczy są zwierciadłem duszy’’ i można o nich pisać i pisać …😊

Symbolizują zdolność widzenia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.Na krótkowzroczność w ujęciu systemowych można popatrzeć w trzech aspektach:

PRZESZŁOŚCI

Nie chcemy lub nie możemy widzieć czegoś z przeszłości. Być może to są nasze lęki i odczucia. A może zostały nam one przekazane jak ciężki bagaż. Łączy je pamięć rodowa, łączy je to o czym trzeba pamiętać.

Dlaczego wzrok się pogarsza przez lata?

Dlatego, że w naszym życiu pojawiają się osoby i sytuacje, które nam przypominają traumy, lęki, obawy naszych przodków i dopóki nie jesteśmy tego świadomi, często nawet tego nie zauważamy. Często mówimy: „nic szczególnego się nie dzieje”. Dla nas NIE. Ale dla naszego automatycznego mózgu dzieje się bardzo dużo. On ma zapisane wszystkie zdarzenia z życia naszych przodków, on musi być czujny, on ma nas chronić, bo dla niego najważniejsze jest NASZE przetrwanie.

TERAŹNIEJSZOŚCI

Z krótkowzrocznością jest związany konflikt „Strach na karku”. Jest to zagrożenie, które czai się blisko i nie można się go pozbyć lub sobie z nim poradzić. Zagrożenie, którego też nie chcemy widzieć lub spojrzeć mu w oczy. Równie dobrze może to być lęk przed wyimaginowanym zagrożeniem, które obecnie nie jest realne ale istnieje w naszej głowie a zatem bardzo blisko.

,,Nie popatrzę teraz na TO teraz”

PRZYSZŁOŚCI

Widzimy dobrze tylko z bliskiej odległości, bo boimy się przyszłości. Nie potrafimy lub wręcz mamy ogromny strach przed zmierzeniem się z sytuacjami, które być może przyniesie przyszłość. Łatwiej jest nam wspominać przeszłość, myśleć o tym, co już dobrze znane, niż wyjść poza strefę komfortu i zmierzyć się z konfliktami.

Zadaj sobie pytanie…

– Dlaczego boję się przyszłości?

– Dlaczego nie ufam i trzymam się tego co mi bliskie, znane?

– Dlaczego uciekam przed problemami?

Na ustawieniach bardzo szybko pokazuje się czy krótkowzroczność przynależy do przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości.

Poza tym trzeba też wiedzieć, że według prof. Jerzego Szaflika, szefa Kliniki Akademii Medycznej w Warszawie: „Główną przyczyną krótkowzroczności jest używanie wzroku wyłącznie na małą odległość, do czytania lub przy monitorze komputera. Gałka oczna zaczyna wtedy rosnąć, by podołać zwiększonemu obciążeniu, a jej wydłużanie prowadzi do krótkowzroczności”. Dlatego jest to coraz większy problem młodych ludzi.