Gdzie jest miejsce miłości ?
W naszych sercach, które dają miejsce dla osób zapomnianych lub wykluczonych.
Przy ustawieniach rodziny pochodzenia obserwujemy często, że klient jest w szczególny sposób nieświadomie związany z jakąś osobą ze swojej rodziny lub osobą, która z jakiegoś powodu powinna przynależeć do systemu rodziny. Ta więź zwykle istnieje już od dzieciństwa klienta. Prowadzi to do tego, że klient powtarza los tej osoby. Mówimy o identyfikacji albo częściowej reprezentacji.
Na przykład:
a) samotnie żyjąca kobieta identyfikuje się z porzuconą a potem zapomnianą narzeczoną ojca. Mówi ona wewnętrznie ,,ja tak jak ty, będę samotna, będę porzucana, nie zaznam szczęścia w miłości”,
b) wnuk wchodzący w alkoholizm, swoim postępowaniem chce zwrócić uwagę na pogardzanego i wykluczonego dziadka. Mówi wewnętrznie ,,dziadku, w lojalności do ciebie będę pił i tym przypominał o tobie w naszej rodzinie”. Czy tak nie jest ? Jak często słyszymy … pije jak jego dziadek, albo jaki ojciec taki syn, obaj nic nie warci”.
Dzięki takiej identyfikacji lub częściowej reprezentacji zapomnianej lub odrzuconej osobie w nieświadomy sposób zapewnia się prawo do przynależności. Takie samo prawo do przynależności wszystkich osób, które są członkami rodziny, jest najwyższą zasadą w ustawieniach rodziny. Jeżeli w ustawieniu ujawnią się takie nieświadome więzi, zwykle są one związane z silnymi emocjami żałoby i miłości.
Na warsztatach uszczęśliwia moment, kiedy wraz z grupą reprezentantów znajdujemy drogę od problemu do rozwiązania i miejsca miłości. Patrzy się na taką zapomnianą lub wykluczoną osobę i daje się jej miejsce miłości w sercu rodziny.
Bo miłość to najsilniejsza uzdrawiająca siła.
Popatrzcie z życzliwością na wykluczone osoby.
Poczujcie czy ktoś zapomniany powinien otrzymać to miejsce w waszej rodzinie.