ODNALEŹĆ DROGĘ DO MAMY – ĆWICZENIA

  • Post category:Blog

W ostatnim poście pisałam o przerwanym ruchu do mamy, dzisiaj jak pracować, aby odnaleźć drogę do mamy

Dziecko nie pamięta czasów przerwanej więzi z mamą. Ale ciało i podświadomość pamięta.

Jest wiele ćwiczeń, które mogą wspomóc ten proces również w domu.

  1. Połóż się na łóżku, ważne aby poczuć się spokojnie i bezpiecznie. Weź dużą poduszkę i wyobraź sobie, że to jest mama a ty jesteś dzieckiem. Możesz przykryć się również kocem. Poczuj jak mama Cię tuli, patrzy na Ciebie, uśmiecha się i jest w 100% skupiona na Tobie. Oddychaj tym bezpieczeństwem, tym spokojem, tą ciszą i bliskością z mamą. Poczuj ciepło płynące od mamy, ogromną miłość i zaufanie. Wyobraź sobie jak mama mówi do Ciebie, jak bardzo Cię kocha i jak dobrze być razem. Nasyć się nią w pełni. Pozwól sobie, aby to ćwiczenie trwało tyle ile tego potrzebujesz. Klienci często mówią, że zasypiają podczas tego ćwiczenia i budzą się z niezwykłym spokojem w sercu.

2. Postaw naprzeciwko osobę lub poduszkę (na wysokości wzroku). Wyobraź sobie, że to jest mama. Zrób najpierw wydech a potem wdech. Zrób krok w kierunku ,,reprezentanta mamy” (osoby lub poduszki), wyobrażając sobie, że patrzysz jej w oczy. Trzeba iść bardzo, bardzo powoli, pozwalając na emocje w sercu. Krok, stań i głęboki wdech i wydech przez usta. Czasami jest potrzeba zatrzymać się na chwilę czy nawet na kilka minut. W głowie mogą pojawiać się różne myśli a w sercu różne emocje: smutek, złość , żal, wściekłość. Podczas drogi nie trzeba nic mówić tylko czuć i oddychać. Bliżej mamy powiedz z miłością w sercu (czasami na początku może być trudno):

„Mamo, dziękuję za życie i wszystko co od Ciebie otrzymałam. Resztę zrobię sama. Proszę pobłogosław mnie mamo kiedy będzie mi się wiodło. Szanuję Twój los. Biorę Cię i zgadzam się na Ciebie taką jaka jesteś . Ty jesteś właściwa dla mnie a ja jestem właściwa dla Ciebie.”

Można wybierać sobie te zdania. Nie trzeba za każdym razem mówić wszystkich na raz.

3. Można pracować z medytacją Berta Hellingera.

„Kochana Mamo

biorę życie od ciebie,

biorę je w całości,

ze wszystkim,

co do niego należy

i co się z nim wiąże,

za cenę, którą zapłaciłaś

i którą teraz ja płacę.

Zrobię coś z mojego życia,

tobie na radość,

na twoją pamiątkę.

Nie pójdzie na marne.

Trzymam je mocno i z czcią,

jeśli będzie mi to dane,

przekażę je dalej – jak ty.

Biorę ciebie jako moją mamę,

a ty możesz mnie mieć

jako swoje dziecko.

Ty jesteś dla mnie tą właściwą

a ja jestem właściwa dla ciebie.

Ty jesteś duża, ja mała

Ty dajesz, ja biorę,

Kochana mamo

Cieszę się, że wzięłaś Tatę.

Wy jesteście właściwi dla mnie.

Tylko wy!”

Podczas ćwiczeń wypływają uczucia, które do tej pory były nieuświadomione i bardzo silne. Może to być gniew, rozczarowanie, złość, ból, niejednokrotnie jest dużo łez. Ale powoli przychodzi zrozumienie, że to wszystko jest po prostu sposobem ochrony przed bardziej głębokimi uczuciami, które są związane z mamą – bezradnością, smutkiem, strachem czy tęsknotą.
Jeśli nie jesteś w stanie na początku poradzić sobie z tymi nieprzyjemnymi uczuciami, przerwij ćwiczenie i wróć do niego. Rzadko też przerwana więź z mamą, uzdrowi się po jednym ćwiczeniu. Dlatego dobrze jest wykonywać je częściej.

Dodatkowo polecane są też metody terapii zorientowane na ciało.
A jaka nagroda czeka na wytrwałych? Ciało się rozluźnia, zdrowie się poprawia, pojawia się bliskość w relacjach, zaufanie do ludzi, sukces w prowadzonych sprawach, radość z życia. ?