„ROZBESTWIONA” NASTOLATKA

  • Post category:Blog

URYWKI Z SESJI

Kilka tygodni temu miałam sesję z mamą dwunastolatki. Kobieta po rozwodzie, mieszkała tylko z córką. Mąż, dziesięć lat temu odszedł do innej, poza regularnymi alimentami, nie za bardzo interesował się dzieckiem.

Zachowanie nastolatki było „skandaliczne” (słowa jej mamy). Dziewczynka próbowała rządzić w domu, nie potrafiła zaakceptować odmiennego zdania innych ludzi. Wymuszała, aby każdy zachowywał się tak jak ona chciała (zaczynając od koleżanek, poprzez mamę, kończąc na innych członkach rodziny). Nie potrafiła prowadzić spokojnej rozmowy, tylko ciągle miała pretensje, wręcz krzyczała.

Kobieta stwierdziła, że zawsze chciała córce wynagrodzić nieobecność ojca i być może ją trochę ,,rozbestwiła’’. To ostatnie słowo mnie zaintrygowało. Natychmiast skojarzyło mi się z „Bestią w wersji kobiecej’’. Ustawienie pokazało uwikłanie mamy i córki w wojenną historię rodziny.

Na koniec zaproponowałam mamie, aby robiła w domu ćwiczenie. Za każdym razem kiedy będzie przytulała córkę, kiedy będzie z nią przebywała, żeby mówiła do niej mentalnie „JESTEM TWOJĄ MAMĄ A TY JESTEŚ TYLKO MOJĄ CÓRKĄ”.

Otrzymałam wiadomość od Klientki. Kilka razy dziennie, patrząc na córkę, powtarzała powyższe zdanie. I już po trzech tygodniach zaobserwowała, że dziewczynka zaczęła łagodnieć. Stała się spokojniejsza, potrafiła bez focha wysłuchać argumentów drugiej strony. Klientka napisała, że była tak zdesperowana, że poważnie podeszła do tego ćwiczenia. I cieszy się, że nie czuje już ,,terroru” ze strony córki.

Wnioski. Ustawienie to jedno, ale praca po ustawieniu też jest znacząca.