TATO A SUKCES W ŻYCIU

  • Post category:Blog

Tato, w wielu rodzinach to często postać drugoplanowa. Pominę sytuacje kiedy ojciec umiera, wyjeżdża do pracy za granicę, do innego miasta lub po prostu odchodzi.

Często fizycznie znajduje się on w domu, ale emocjonalnie jest nieobecny. Bo zmęczony. Bo tak jest łatwiej. Bo nie chce zajmować się dziećmi. Bo praca jest najważniejsza.

A często też zostaje odsunięty przez mamę. Bo ona wie lepiej. Bo szybciej wszystko zrobi. Bo uważa, że ojciec na niczym się nie zna. Bo brak jej szacunku do męża. Bo w jej domu było tak samo.

I wtedy mama tę całą przestrzeń rodzinną zawłaszcza. Jeszcze łatwiej może to zrobić kiedy ojciec pije czy bije.

Wtedy dziecko w ramach solidarności z mamą również jest złe na tatę, nie szanuje go, często nienawidzi. Podświadomie mówi ”MAMO JA Z MIŁOŚCI DO CIEBIE ZNIENAWIDZĘ OJCA. ZREZYGNUJĘ Z NIEGO TYLKO, ŻEBYŚ TY MNIE KOCHAŁA. A DO TATY IDZIE SIĘ PRZEZ RAMIONA MAMY (czyli za jej wewnętrzną zgodą). Więc dziecko energetycznie odcina się od taty, od jego męskiej energii, od energii rodu.

Jakie są tego konsekwencje dla dziecka (nawet tego dorosłego):

1) brakuje mu siły i energii życiowej, często wycofuje się z życia, wpadać w depresję;

2) brakuje mu siły przebicia w życiu, stoi za innymi, nie ma tej energii pójścia do przodu, do świata

3) sukces jest dla niego niedostępny zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym

4) jeśli jest chłopcem to brakuje mu wzorca męskiej energii, również energii i jakości, talentów płynących z rodu taty

5) jeśli jest dziewczynką będzie go szukać w swoich przyszłych partnerach a to utrudni jej zbudowanie partnerskiej relacji;

6) wpadanie w nałogi, które są często konsekwencją emocjonalnej tęsknoty za tatą : alkohol, papierosy, pracoholizm, zatapianie się w wirtualnym świecie gier.

Jakie jest rozwiązanie tej sytuacji?

Przede wszystkim trzeba przyjąć tatę do serca. Warto pracować ze zdaniami:„MAMO POZWÓL MI DO TATY”„TATO JEST DLA MNIE WŁAŚCIWY”„TATO, ZGADZAM SIĘ NA CIEBIE TAKI JAKI JESTEŚ( I JAKI BYŁEŚ )

Praca z relacją z tatą pozwala poczuć się ,,pełnym’’. Wypełnia pustkę, która zrodziła się z braku taty.