Jeśli jedna z córek opiekuje się starymi rodzicami, rezygnując z własnego szczęścia rodzinnego, ale jest za to przez resztę rodzeństwa wykpiwana i traktowana z pogardą, to później BRATANICA LUB SIOSTRZENICA PÓJDZIE W ŚLADY CIOTKI.
Osoba ta, nic nie wiedząc o tych zależnościach i nie mogąc się przed nimi bronić, będzie musiała wycierpieć ten sam los i podświadomie zrezygnuje z bliskich związków partnerskich i z małżeństwa.
Sumienie rodowe działa w interesie tych, którzy zostali z systemu wykluczeni, niedocenieni, zapomniani, nie uszanowani, i tych, co zmarli.
Sumienie rodu broni praw wykluczonego przodka i nie dba o prawa urodzonego później potomstwa. W odniesieniu do tych pierwszych jest to sprawiedliwe, w odniesieniu do ostatnich – niesprawiedliwe.
Jeśli ktoś, kto ma prawo do przynależności, zostanie wszystko jedno z jakich powodów – wykluczony, to znaczy że, gdy inni nim pogardzają lub nie doceniają, że zrobił miejsce tym, którzy przyszli po nim, lub nie uznają czegokolwiek innego, co mu zawdzięczają, wtedy sumienie rodowe wyszukuje niewinną osobę spośród później urodzonych, która pod presją dążenia do równowagi zaczyna naśladować osobę wykluczoną.
Tendencję do naśladowania czy też wchodzenia w ślady osoby poszkodowanej przez system nazywamy tu IDENTYFIKACJĄ.
Osoba, która uległa takiej identyfikacji, nie robi tego z własnego wyboru, nie dostrzega co się dzieje, może nawet nie znać osobiście osoby, z którą się będzie identyfikować.
W ten sposób przywróci ona do życia „los osoby wykluczonej” i odtworzy go raz jeszcze wraz z zawartym w nim nieszczęściem i innymi uczuciami, czyli ze wszystkim, co do tego losu przynależało.
JAKIE JEST ROZWIĄZANIE?
Popatrzeć na osobę wykluczoną. Pochylić się nad jej losem. Uszanować go. Dać miejsce w systemie, w rodzinie. I ze szczerą miłością przyjąć ją do serca.
Często trzeba popracować ze ,,złymi, niesprawiedliwymi” poglądami, opiniami na temat tej osoby, które usłyszałaś od rodziny lub znasz z opowieści rodzinnych.
Czy w Twojej rodzinie o kimś mówiono ,,ta dziwaczka”, „ta stara panna”, ,,ta maniaczka do niczego się nie nadawała”, ,,ta samotnica”, · ,,opętana”, ,,pomylona”, · ,,psychiczna”, ,,wariatka”, „dewotka” alkoholiczka”?
To także odnosi się do płci męskiej. Kobieta również może wewnętrznie patrzeć na wykluczonego wujka i swoim samotnym życiem go próbować ,,uszanować”.